Koncert kresowy na wrocławskim rynku
18 maja 2012 godz. 14:00
Zapraszamy!
Już po raz trzeci w sercu Wrocławia, na rynku, w dniach 18-20 maja 2012 r. odbędzie się wielki Koncert Kresowy. Impreza związana jest z telewizyjną akcją MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, której patronuje Dolnośląskie Kuratorium Oświaty.

Przez kilka ostatnich miesięcy uczniowie dolnośląskich szkół zbierali symboliczne złotówki na ratowanie kresowych cmentarzy - a 18 maja przyjadą do Wrocławia, aby wziąć udział w patriotycznej paradzie pocztów sztandarowych, otrzymać podziękowania i dyplomy od organizatorów akcji, ale także władz miasta i województwa. Wszystkim, którzy kochają polską historię i troszczą się o zachowanie jej śladów, tym, którzy po zakończeniu wojny musieli opuścić swój dom - dedykowany będzie niepowtarzalny koncert w którym wystąpią goście z Kresów - Zespół Podolski Kwiat z Koziatyna na Podolu, dobrze znany wrocławskiej i sycowskiej publiczności, Grupa BIAŁE SKRZYDŁA z Mołodeczna na Białorusi, oklaskiwana również na ubiegłorocznym koncercie kresowym, zespół młodzieżowy PIERWIOSNEK z Nowej Wilejki koło Wilna (po raz pierwszy we Wrocławiu). Z Żytomierza wraz z grupą UkrOP przyjedzie Dima Gołub - twórca ukraińskiego hymnu na EURO i zaprezentuje się nie tylko kresowej publiczności. Swój udział w koncercie potwierdził również Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, z którym nasza ekipa telewizyjna przewędrowała całą Białoruś, Ukrainę i Litwę. Byliśmy świadkami wielu wzruszających spotkań członków zespołu z rodakami spragnionymi kontaktu z polską kulturą.
Koncert prowadzi Dominik Kuźniewicz - popularny Wincuk z Wilna, wspierać go będzie Wanda Ziembicka i Stanisław Szelc.


18 maja 2012 r. na wrocławskim Rynku o godz. 14:00 rozpocznie się Koncert Kresowy związany z III edycją akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Do Wrocławia przyjadą polskie zespoły z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Na estradzie pojawią się też Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie oraz ukraiński zespół UkrOP z Dimą Gołubem - zwycięzcą ukraińskiego konkursu na piosenkę EURO 2012. Koncert poprowadzi Dominik Kuźniewicz, czyli popularny wileński Wincuk. Spotkaliśmy go w Niemenczynie, podczas koncertu Kwiaty Polskie.


Na wrocławskim Rynku 18 maja 2012 r. już tradycyjnie wystąpi Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Pokazujemy artystów podczas ich występów w Mińsku, gdzie prezentowali się Polakom mieszkającym na Białorusi z okazji święta 3 Maja.


Na Koncert Kresowy na wrocławskim Rynku w dniu 18 maja 2012 r. zaprosiliśmy motocyklistów z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego. Na filmie pokazujemy ich wizytę na Białorusi w okolicach Głębokiego. Był to etap w drodze do Katynia. Film jest fragmentem programu Studio Wschód emitowanego przez TVP Wrocław.


Koncert Kresowy. Rynek wrocławski 18 maja 2012 r. Wśród wykonawców - zespół Podolski Kwiat z Koziatyna na Ukrainie kierowany przez Natalię Czajkowską. Tu fragment występu podczas koncertu w roku 2011.


Wśród wykonawców Koncertu Kresowego Wrocław 2012 (18 maja, godz. 14:00, Rynek) będzie zespół Białe Skrzydła z Mołodeczna na Białorusi. Oto fragment występu w roku 2011.


Dima Gołub - zwycięzca ukraińskiego konkursu na hymn Euro 2012 weźmie udział w Koncercie Kresowym we Wrocławiu (18 maja, godz. 14:00, Rynek). Koncert połączony będzie z podsumowaniem tegorocznej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".