Relacje uczestników Akcja 2016

Efekty pracy na cmentarzu w Latyczowie (Ukraina) wykonanej przez uczniów
Zespołu Szkół Budowlanych w Legnicy w dniach 2-12 lipca 2016 r.

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych z Legnicy pod opieką profesora Jerzego Serko pracowała w składzie:

- Natalia Gerak
- Sylwia Marszalkowska
- Kacper Paszulewicz
- Patryk Podulka
- Oliwier Iwanowski
- Konrad Masojć.

Uczniowie wraz ze mną wykonywali szereg prac związanych z doprowadzeniem cmentarza polskiego do przyzwoitego wyglądu, a mianowicie: odkopywali pomniki niejednokrotnie zasypane grubą warstwą ziemi, odchwaszczali, czyścili z zabrudzeń i mchu, myli je. Większa ilość pomników była wykonana z piaskowca, a pozostała z granitu.

Obecnie polskim cmentarzem opiekuje się ksiądz proboszcz Adam Przywuski, który należy do Parafii Rzymsko-Katolickiej w Latyczowie. Ksiądz proboszcz Adam Przywuski pełni też rolę kustosza Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia.

Klasztor i kościół w Latyczowie

Latyczów to 12-tysięczne miasteczko w środku Podola, odległe 370 km od granicy z Polską, położone w połowie drogi do Kijowa. Z trzech stron otoczone wodą, dlatego bywa nazywane "Wenecją Podola". W XVI wieku dla większego bezpieczeństwa przed Tatarami, Potoccy zbudowali w Latyczowie mury obronne i zamek. Od 1606 r. w Latyczowie znajduje się słynny klasztor dominikański z cudownym obrazem Matki Boskiej Latyczowskiej, słynny z wielu cudów i łask, jakich doznali przybywający tutaj pielgrzymi. Nasza grupa miała możliwość przebywania i nocowania, na czas remontu cmentarza i polskich nagrobków, w tym słynnym klasztorze dominikańskim, będąc pod troskliwą opieką księdza proboszcza Adama Przywuskiego.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)

Zobacz też: