Byliśmy w Twoich stronach - Brzeżany

Brzeżany

3 lipca 2011 - nie mogliśmy się doczekać tego dnia, w końcu wyjazd na Ukrainę i po raz kolejny do Brzeżan. Brzeżany to piękne typowe miasteczko wschodniego pogranicza. Z bogactwem kultur, religii, tradycji. To z Brzeżan pochodzi marszałek Edward Rydz-Śmigły, a na tamtejszym cmentarzu pochowana jest jego matka Maria.

Nasza grupa kontynuowała prace rozpoczęte w ubiegłym roku na cmentarzu w Brzeżanach i Podhajcach. Jakie było nasze zdziwienie kiedy, wchodząc na cmentarz w Brzeżanach ujrzeliśmy częściowo uporządkowane polskie mogiły, które w ubiegłym roku były zdewastowane - zrujnowane grobowce, uszkodzone krzyże, rzeźby, niewidoczne napisy na kamieniach. Jak się później dowiedzieliśmy to Polacy mieszkający tutaj kontynuowali nasze działania. Zabraliśmy się z zapałem do pracy, a jest jeszcze wiele do zrobienia, bo cmentarz liczy 5 hektarów i w ubiegłym roku nie udało nam się dotrzeć do wszystkich miejsc. Pracowaliśmy w różnych warunkach, często w 30-stopniowym upale, ale nikt nie narzekał, wszyscy czuliśmy oprócz zmęczenia niesamowitą satysfakcję. Wydobywaliśmy na światło dzienne kolejne polskie mogiły a wśród nich groby wojskowych z czasów Powstania Styczniowego, wojny 1918-1920, wielu znamienitych obywateli Brzeżan: starostów, sędziów, założyciela gimnazjum, profesorów, lekarzy, uczniów i studentów. O historii ludzi tam pochowanych dowiadywaliśmy się czytając napisy - epitafia. Na cmentarzu często odwiedzali nas mieszkańcy Brzeżan, najpierw nieśmiało, potem coraz częściej. Zagadywali, wypytywali skąd jesteśmy i dlaczego tu pracujemy. Byli bardzo zdziwieni, że pracujemy tu jako wolontariusze, opowiadali nam swoje historie życia, dziękowali za naszą pracę niejednokrotnie ocierając płynące łzy.

Oprócz codziennej pracy mieliśmy również okazję zwiedzić ważne historyczne miejsca na Ukrainie: Lwów, Zbaraż, Brzeżany-Raj, Kamieniec Podolski, Chocim.

Przesłanie tej akcji ma głębszy charakter. Chodzi również o to, by młodzi ludzie zaczęli interesować się historią swoich przodków. Wielu z nich zaczęło już odkrywać dzieje bliskich, którzy pochodzą z Kresów. To żywa i niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu. I dlatego co roku będziemy brać udział w tej akcji i dbać o polskie mogiły na Kresach.

Zuzanna Hauza Dyrektor Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie
Daria Nowak nauczyciel Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Oławie

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)
Zobacz też: