Relacje uczestników Akcja 2017

Piłatkowce 2017

Cmentarz w Piłatkowcach porządkowany był po raz drugi i również po raz drugi przez grupę z Dzierżoniowa, tym razem w składzie: Sławomir Wróbel (opiekun grupy), Piotr Jankowski, Filip Koselski, Marcin Umiński - wszyscy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Jadwiga Horanin. Wspierał nas dzielnie Dariusz Biliński (kierowca).

Najstarsze nagrobki stanowią część cmentarza, która wydaje się bardzo opuszczona i gdyby nie Akcja MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, nigdy nie byłaby chociaż częściowo odsłonięta. W ubiegłym roku uporządkowaliśmy najbardziej reprezentacyjną część, odsłaniając piękne nagrobki, których nie spotkaliśmy w nieodległych Dawidkowcach i Tarnawce. Ale i tu część z nich została zniszczona przez człowieka.

Poświęcając jeden dzień na pracę w tym miejscu, skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na wycięciu dorodnych chwastów i odkryciu kolejnych kilku grobów. Niestety, nie udało się uporządkować całego cmentarza z powodu braku czasu. O tej nekropolii nie wolno nam zapominać i każdego roku trzeba ją odwiedzać, by nie tylko uprzątnąć groby ale i zapalić na nich znicze pamięci. To jeden z nielicznych śladów polskości w tej podolskiej wsi, położonej z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. I aż dziw bierze, że są tam tak piękne nagrobki. Być może w dawnych czasach, "za Polski", wieś ta miała dużo większe znaczenie. Warto przypomnieć odczytane przez nas w poprzednim roku napisy na zachowanych nagrobkach:

Józef i Franciszka Witkowicki, inskrypcja: Tu leżą zwłok ostatki Dobrego Ojca i Matki
- Tu spoczywa Antonina z Witkowickich Ropelewska zm. 1853 Prosi o pozdrowienie anielskie
- Paweł Biliński ur. 8 grudnia 1781 Przeniósł się do wieczności 13 marca 1862
- Daniel Biliński urodzony 27 grudnia 1829 przeniósł się do wieczności 1873
- inskrypcja: Przechodniu stań na
chwilę uczcij te ostatki
Tu płacze żona onego Męża
dzieci dobrego Tatki.
Co mieli najdroższego
w tym się grobie mieści.
Śmierć im wszystko zabrała
Nie wzięła boleści.

Jadwiga Horanin

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)