Relacje uczestników Akcja 2016

Przemyślenia Przemyślańskie

Zaskoczenie, niedowierzanie, smutek... takie uczucia mieliśmy po wejściu na Przemyślański cmentarz. Połamane krzyże, zarośnięte pomniki... Nie wierzyliśmy wtedy, że sprostamy zadaniu, które nam postawiono.

Jednak już pod koniec pierwszego dnia, efekty były oszałamiające, kawałek polskiej historii zaczął wyglądać do nas zza krzaków, które sukcesywnie wycinaliśmy. Każda odkryta Mogiła to była wielka radość dzieci, każde odmalowane nazwisko przybliżało nas do rodaków, których groby oczyszczaliśmy. Choć praca była ciężka nikt nie próbował się od niej wymigać, wręcz przeciwnie, harcerze prześcigali się w odnajdywaniu nagrobków.

Kresy są ziemią wspaniałą, uczącą historii, jej zawirowań, ale również uczą życia, pokory i szacunku. Niejeden z nas zostawił serce na Kresowej Ziemi, w przenośni i dosłownie. Jestem pewna, że w następnej edycji Akcji wrócimy, aby dokończyć porządkowanie mogił w Przemyślanach, bo ksiądz Piotr Smółka pokazał nam jeszcze drugą część polskiego cmentarza, starszą, bo pamiętającą jeszcze Powstanie Styczniowe, tam czeka na nas jeszcze wiele Polskich tajemnic. Dziękujemy, że mogliśmy dołożyć malutką cegiełkę do tak wspaniałej lekcji historii.

Anna Ickiewicz

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)