Relacje uczestników Akcja 2014

Porządkowanie grobów w Borysławiu i Podbużu

Już po raz trzeci mam okazję uczestniczyć w akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. Celem tej akcji jest porządkowanie polskich cmentarzy na kresach (dawnych ziemiach polskich na wschodzie). Tegoroczna akcja stała pod znakiem zapytania - wiadomo, wojna na Ukrainie - ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Na terenie zachodniej Ukrainy jest całkiem spokojnie. Jednak dyrektorzy szkół i rodzice nie zgodzili się na udział dzieci w tego rodzaju wyprawie. Więc postanowiłem mimo wszystko, zorganizować wyjazd osób starszych. Będąc członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, zaproponowałem byłym borysławiakom uczestnictwo w wyjeździe na akcję porządkowania grobów na Hukowej Górze. Na apel mój zgłosiło się siedem osób. Do grupy tej dołączyli dwaj uczniowie absolwenci II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu, nota bene uczestnicy ubiegłorocznej grupy, Mateusz Siara i Mateusz Małkowski. Chętni się znaleźli, ale najważniejszym problemem były finanse i transport.

Wiadomo, nasze stowarzyszenie nie dysponuje żadnymi środkami finansowymi a tym bardziej transportem. Ale wiadomo, nie ma rzeczy niemożliwych. Kilka telefonów, próśb, negocjacji i nasz prezes zarządu głównego Pan Kołudzki-Stobbe wysupłał 300 zł, Urząd Miasta dał 1000 zł, noclegi, wyżywienie oraz transport zorganizowała i opłaciła Pani Grażyna Orłowska-Sondej.

I tak przy Bożej i ludzkiej pomocy już 6 lipca 2014 na cmentarzu w Borysławiu planowaliśmy, co w tym roku zrobimy, a czasu było mało. Odpadały dwie niedziele i dwa święta ukraińskie, w których nie wypada pracować (źle widziane u Ukraińców). Dzień 7 lipca (Święto Iwana Kupały) wykorzystaliśmy na zwiedzanie Borysławia i Truskawca. Dnia 12 lipca (świętego Petra) zorganizowałem wyjazd na Wołyń do Rokitna, gdzie była piękna uroczystość poświęcenia Polskiego Wojskowego Cmentarza z lat 1918-1920. Zabrałem ze sobą również delegację Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu na czele z Panią dyr. K. Krasnopolską.

Jeden dzień przeznaczyliśmy na wyjazd do Podbuża, gdzie oczyściliśmy mały polski cmentarz z XIX wieku. Przy porządkowaniu tego cmentarza pomagała nam ochoczo grupa dzieci ukraińskich. Mimo, że tegoroczna grupa składała się w większości z osób starszych, to zaplanowane roboty w dniu 6 lipca w całości zostały wykonane. Na cmentarzu na Hukowej Górze starannie uporządkowano zbiorową mogiłę siedemnastu zamordowanych w Borysławiu Polaków przez NKWD. Fakt ten jest o tyle ważny, że prawdopodobnie w tym roku na tej mogile ma być postawiony pomnik i tablica z nazwiskami pomordowanych Polaków, którą zobowiązała się wykonać Rada Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa. Podkreślam, że pomordowani spoczywają od przeszło siedemdziesięciu lat bezimiennie.

Adam Piotrowski - opiekun grupy

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie; autorzy zdjęć: Adam Piotrowski, Irena Frich)
Zobacz też: