Relacje uczestników Akcja 2012

KOLEJNY ROK CHRONIMY PAMIĘĆ NASZYCH PRZODKÓW

Żórawina w Brzeżanach

Z niecierpliwością czekałyśmy na tegoroczne wakacje. Ale nie dlatego, że wszyscy uczniowie nie mogą się ich doczekać. Nasza niecierpliwość wynikała z faktu, że miałyśmy wziąć udział w akcji Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia i wyjechać na Ukrainę do Brzeżan. Nadszedł 8 lipca 2012 roku. Byłyśmy bardzo podekscytowane, gdyż był to dzień wyjazdu.

Pod gmachem TVP Wrocław byłyśmy pod wrażeniem, widząc że aż tylu młodych ludzi jest chętnych do pomocy przy uporządkowaniu polskich grobów na Kresach Wschodnich. W składzie naszej grupy były uczennice Justyna Stasiak, Justyna Pasturek, Magda Bronowicka, Alicja Targoni oraz Pani Ewa Finster-Gorzko i Pan Andrzej Kondracki. Gdy żegnałyśmy się z najbliższymi, w naszych oczach zalśniły łzy, lecz w sercach pojawił się większy zapał do pracy i już chciałyśmy być tam na miejscu, ale wiedziałyśmy, że przed nami jeszcze długa droga. Ponad 300 wolontariuszy wyruszyło w drogę w wielkim konwoju.

Podróż upłynęła nam szybko. Gdy dotarliśmy do naszego pensjonatu, byliśmy bardzo zmęczeni. Nasza gospodyni, pani Oksana, przyjęła nas z uśmiechem na twarzy i ugościła, podając nam na obiad typowo ukraińskie danie. Następnego dnia ruszyliśmy na cmentarz w Brzeżanach, aby zobaczyć, co nas czeka. Już wchodząc tam, zobaczyłyśmy, że przed nami dużo pracy, lecz to nas nie zniechęciło. Nabierałyśmy coraz więcej sił i zapału, żeby uporządkować polskie mogiły. Zatem nie tracąc czasu, wzięliśmy się do ciężkiej pracy. Już trzeciego dnia było widać rezultaty. Cmentarz stawał się coraz piękniejszy. Pomimo upałów i zmęczenia z uśmiechem na twarzy i w dobrym towarzystwie codziennie ruszaliśmy chętne do pracy na cmentarzu w Brzeżanach, odsłaniając zarośnięte przepiękne pomniki, z zadumą czytając epitafia, wzruszając się historią naszych przodków, którzy tam żyli i zawsze podkreślali swoją polskość. W pracy towarzyszyła nam Pani Halina Szatruk, która jest prezesem Polskiego Towarzystwa w Brzeżanach.

Czas płynął tak szybko, że zanim się zorientowałyśmy, nieubłaganie nadszedł dzień wyjazdu. Ostatniego dnia, mimo zmęczenia, dużą satysfakcję sprawiało nam to, że mogłyśmy zobaczyć tyle pięknych mogił, które własnymi rękami uporządkowaliśmy. Nasz pobyt na Ukrainie nie ograniczył się tylko do porządkowania polskich mogił. Pomimo codziennych prac znaleźliśmy trochę czasu, aby zwiedzić historyczne polskie miejsca takie jak: Kamieniec Podolski, Chocim oraz Lwów. Bardzo nam się tam podobało. To dzięki organizatorom akcji - Pani Beacie Pawłowicz, Kuratorowi Dolnośląskiemu, oraz Pani Grażynie Sondej-Orłowskiej z TVP Wrocław mogłyśmy nie tylko porządkować polskie mogiły, ale i zadumać się nad polską historią.

No i w końcu nadszedł ostatni dzień naszego pobytu w Brzeżanach na Ukrainie. Żegnając się z gospodynią, było nam przykro, że musiałyśmy stamtąd wyjeżdżać. Zostaną same mile wspomnienia.

Dzięki temu wyjazdowi przeżyłyśmy wspaniałą lekcję polskiej historii. Był to wspaniały czas, poznałyśmy wielu przemiłych ludzi. Myślimy, że jeszcze kiedyś odwiedzimy tamte strony. Dziękujemy wszystkim, że mogłyśmy tam być!

Magdalena Bronowicka i Alicja Targoni
z Gimnazjum im. Armii Krajowej w Żórawinie

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)
Zobacz też: