Relacje uczestników Akcja 2013

Czwarte pracowite wakacje w Brzeżanach

3 lipca br. już po raz czwarty uczniowie Gimnazjum im. Armii Krajowej w Zórawinie wzięli udział w akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia", która odbywa się pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pani Beaty Pawłowicz, oraz Pani Grażyny Orłowskiej-Sondej, redaktor TVP Wrocław. W tym roku w akcji wzięło udział 700 wolontariuszy, a z naszego gimnazjum Maja Kotoska, Kamila Rakowska, Justyna Stasiak (już po raz drugi!), Kamila Łoś, Michał Wąsik i Kamil Kuriata. Uczniami opiekował się Pan Andrzej Kondracki, a pomagała mu Pani Ewa Finster-Gorzko, która pracowała też w Letniej Szkole Języka Polskiego. Na zajęcia Pani Ewy uczęszczało trzydzieścioro uczniów w wieku od 7 do 17 lat. Byli to młodzi mieszkańcy Brzeżan i okolicznych miejscowości, którzy mają polskie pochodzenie i marzą o tym, żeby zdać egzamin na Kartę Polaka i w przyszłości móc studiować w Polsce. Zaimponowali nam tym, że mimo wakacji bardzo aktywnie uczyli się języka polskiego.

Wyruszając na Ukrainę, wiedzieliśmy, że będziemy porządkować polskie groby, aby ocalić je od zapomnienia. Na cmentarzu w Brzeżanach uczniowie z naszego gimnazjum pracują już od czterech lat. Wiele już udało się zrobić, ale jeszcze spora część cmentarza nie była w ogóle odnawiana i pilnie wymaga prac porządkowych. Wiele mogił jest w złym stanie i wymaga naprawy. Czas zaciera przepiękne epitafia i pamięć o tych, którzy tam żyli. Wiele mogił zakrywa bujna roślinność i trzeba je odsłaniać, wycinać drzewa i krzaki. Dlatego już planujemy wyjazd na przyszłoroczne wakacje, ale to wymaga pieniędzy. Tegoroczny wyjazd mógł się odbyć dzięki funduszom zebranym przez wolontariuszy na terenie Dolnego Śląska w tym również na terenie naszej gminy.

Bardzo wszystkim darczyńcom dziękujemy!

Brzeżany to bardzo piękne miasteczko leżące niedaleko Tarnopola. Mieliśmy okazję zwiedzić ruiny zamku Sieniawskich. Pozostałości dóbr tego polskiego rodu magnackiego zrobiły na nas ogromne wrażenie. Szkoda, że nic się nie robi, aby taki zabytek odnowić!

W okolicy Brzeżan znajduje się również Raj. To ogromny kompleks parkowo-rekreacyjny, w którym za czasów świetności rodu Sieniawskich posadzono wiele cennych i rzadkich gatunków drzew. Mimo upływu czasu wiele okazów można podziwiać i dzisiaj. Raj to wyjątkowe miejsce, pełne ukrytych stawów, alejek. Największe wrażenie wywierają piękne, dorodne drzewa, czyniąc ten zakątek magicznym.

Mieliśmy też okazję zwiedzić w Krzemieńcu rodzinny dom Juliusza Słowackiego, w którym przyszedł na świat. W Zbarażu zwiedziliśmy twierdzę, którą Henryk Sienkiewicz opisał w Trylogii. Byliśmy w Poczajowie i podziwialiśmy piękną cerkiew. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się na kilka godzin we Lwowie, gdzie w towarzystwie świetnego przewodnika poznaliśmy najważniejsze zabytki. To piękne miasto i warto tam pojechać na dłużej, bo kilka godzin to za mało na poznanie miasta tak ważnego dla naszej historii.

Wyjazd do Brzeżan na pewno należy do udanych. Przede wszystkim porządkowaliśmy polskie mogiły i uratowaliśmy je od zapomnienia. Mamy satysfakcję, że wyjeżdżając, mogliśmy zapalić znicze, które były widoczne z daleka, bo nie zasłaniały je żadne zarośla. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, jakie piękne nagrobki odsłoniliśmy. To one są świadectwem kultury i tradycji naszych rodaków, którzy tam żyli od wieków. Pamięć o nich musi trwać!

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)
Zobacz też: