Relacje uczestników Akcja 2013

Relacja z pobytu w Otynii

W dniach 3-14 lipca młodzież Zespołu Szkolno Gimnazjalnego z Miłkowic (5 osób) pod opieką p. Jolanty Toczek i Adama Wiewiórki gościła na Ukrainie w Otynii w ramach projektu "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

W trakcie pobytu uporządkowano, odnowiono i zabezpieczono około 30 mogił. Mieszkaliśmy u rodzin polskich, poznając przy okazji historię Polaków na Kresach. W wolnym czasie, podczas wycieczek, szukalismy śladów polskości. Wzruszyliśmy się pod dębem Karpińskiego, w cieniu którego poeta pisał wiersze, odwiedziliśmy miasto Kołomyję z polskim cmentarzem. W Otynii młodzież także gościła na festynie z okazji święta Piotra i Pawła oraz odwiedziła pobliski klasztor prawosławny, gdzie mogła napić się cudotwornej wody z tamtejszego źródełka.

Niewątpliwie uczniów zachwyciła przyroda Przykarpacia: ciepły klimat i bujna, soczysta zieleń. Wyjazd ten był żywą lekcją historii gdyż przybliżył młodzieży ziemię przodków. Podczas powrotu zatrzymaliśmy się na krótko we Lwowie, gdzie podziwialiśmy piękno opery lwowskiej.

Oceniając nasz pobyt należy zwrócić uwagę na bardzo dojrzałą postawę młodzieży, która nie bacząc na gorącą temperaturę pracowicie porządkowała przez pięć dni w tygodniu polskie mogiły. Budziła przy tym podziw i szacunek miejscowej ludności, która częstowała nas m.in. napojami i słodyczami. Projekt budzi historię, a zarazem dodaje sił i energii Polakom mieszkającym na Kresach. Budzi także więzi przyjaźni i ciekawość poznania.

Adam Wiewiórka

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)