Relacje uczestników Akcja 2012

Z Legnicy do Połonnego

W tym roku młodzież Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy już drugi raz uczestniczyła w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". W lipcu wraz z innymi wolontariuszami wyruszyliśmy na Ukrainę aby pracować na polskich cmentarzach. Od dawna wiedzieliśmy, że będziemy kontynuować odnawianie nekropolii w miejscowości Połonne. Byliśmy tam w ubiegłym roku i zabraliśmy do Polski cudowne wspomnienia. Kiedy w lipcu 2011 przyjechaliśmy do tego malowniczego miasteczka, nikt nawet nie myślał, że spotkamy tam ludzi, którzy staną się naszymi przyjaciółmi.

Po roku wracaliśmy do Połonnego i jego mieszkańców z ogromną radością. W międzyczasie nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Ogólnokształcącą nr 3. W listopadzie odwiedziliśmy Połonne a w marcu mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole delegację młodzieży z Ukrainy.

Kiedy po długiej podróży dotarliśmy na miejsce, przywitano nas bardzo ciepło. Były łzy wzruszenia i mnóstwo serdeczności. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się na cmentarz aby rozpocząć prace. Z pomocą przyszli nam mieszkańcy Połonnego. Każdego dnia spotykaliśmy się na polskim cmentarzu i ze wzruszeniem patrzyliśmy na efekt naszej pracy... ratowaliśmy kolejne historyczne groby.

Wieczory spędzaliśmy w towarzystwie naszych przyjaciół z Ukrainy. Były wspólne wycieczki, ogniska, rozmowy i plany na przyszłość. Czas szybko płynął a nam szkoda było rozstawać się z przemiłymi mieszkańcami tej gościnnej miejscowości.

Beata Stefanik
Nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących w Legnicy

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)

Zobacz też: