Relacje uczestników Akcja 2014

Odbudowa Polskiego Cmentarza Wojennego z 1919-1920 roku w Rokitnie k. Sarn na Wołyniu

Po trzech latach pracy Strzelcy Jednostki 3003 w Trzebnicy, w ramach akcji TVP Wrocław "Studio Wschód" i dzięki wsparciu władz Powiatu Trzebnickiego, zakończyli odbudowę Cmentarza Legionistów w Rokitnie. W 2014 r. wykonane zostały następujące prace: ogrodzenie z muru kamiennego; metalowe przęsła, furtę i bramę, 7 tablic informacyjnych z bazaltu, poprawiono ustawienie i pomalowano na biało 65 nagrobków, ustawiono imienne epitafia z bazaltu (65 szt.), wykonano chodniki i zagospodarowano teren zielony.

Ponadto Strzelcy zorganizowali uroczystość otwarcia cmentarza. W związku z tym udekorowali cmentarz oraz krzyże nagrobne biało-czerwonymi szarfami, ustawili i zapalili białe i czerwone znicze na mogiłach (130 szt.).

Uroczystość otwarcia odbudowanego cmentarza odbyła się 12 lipca 2014 roku z udziałem władz Rokitna, Attache obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie płk. Krzysztofa Lisa, przedstawicieli władz konsularnych RP z Winnicy Krzysztofa Świderka i Łucka Krzysztofa Sawickiego, ekipy TVP Wrocław z redaktor Grażyną Orłowską-Sondej, Beaty Pawłowicz - Kurator Oświaty, delegacji Urzędu Marszałkowskiego i samorządów Dolnego Śląska oraz gości z kraju i mieszkańców Rokitna. Mszę Świętą koncelebrowało czterech polskich księży z proboszczem ks. Witalijem Siłko. Przemówienia wygłosili przedstawiciele władz Rokitna i Dolnego Śląska, Towarzystwa Kultury Polskiej i organizator akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia". Apel Poległych poprowadził realizator odbudowy cmentarza Dowódca JS - st. insp. ZS Roman Chandoha. Oprawę wokalną stanowił chór "Młode Liście" z Baru. W uroczystościach uczestniczyło ok. 200 osób.

Cieszymy się, że wspólnymi siłami mogliśmy tak pięknie odbudować dla potomnych zapomnianą nekropolię Wojska Polskiego na Wołyniu. Teraz jest to miejsce godne Polski. Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji tego szczytnego i patriotycznego zadania, co również widać w załączonej dokumentacji fotograficznej.

D-ca JS 3003, st. insp. ZS Roman Chandoha

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)


Fundacja Polska Miedź
Odbudowa Polskiego Cmentarza Wojennego
z 1919-1920 roku w Rokitnie k. Sarn na Wołyniu została dofinansowana przez Fundację Polska Miedź
Zobacz też: