XVI Charytatywny Koncert w Sycowie

Inauguracja X edycji akcji
"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"


sycow2019

Podczas XVI Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie zebrano 10 328,60 zł. Kwota ta trafi do polskich organizacji na Ukrainie i Białorusi. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 26 stycznia w Sycowie, zainaugurowano X edycję akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Już w lipcu wolontariusze Fundacji Studio Wschód wyruszą na kresowe cmentarze, by ratować narodowe dziedzictwo od zniszczenia i poznawać historię swoich przodków, a zatem i własną. W zeszłym roku ponad 1300 wolontariuszy uporządkowało 150 nekropolii.

Corocznie koncert w Sycowie to wydarzenie, które już na trwałe wpisało się w kalendarz kresowych inicjatyw. Tradycją jest również inauguracja w jego trakcie kolejnych edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Ten rok będzie wyjątkowy, bo pospolite kresowe ruszenie, jak zwykło mówić się o przedsięwzięciu Fundacji Studio Wschód, odbędzie się już po raz dziesiąty. W poprzednich latach udało się uratować łącznie ponad 100 tys. mogił na około 200 cmentarzach, a Kresy od namacalnej strony poznało kilka tysięcy młodych osób, wraz z nauczycielami i opiekunami.

Podczas koncertu w Sycowie zaprezentowały się polskie zespoły z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji, a także lokalni artyści. Przybyli również wspaniali goście z Syberii i wielu innych miejsc, gdzie aktywnie działają nasi Rodacy - nawet z tak dalekich zakątków świata, jak Brazylia. Na miejscu można było spróbować kresowej kuchni i obejrzeć wystawę obrazującą porządkowanie kresowych nekropolii. Cel był bardzo szczytny = pomóc Rodakom na Wschodzie. W tym roku udało się zebrać ponad 10 tys. złotych. W Sycowie nie zabrakło również duchownych, przedstawicieli władz lokalnych oraz samorządowych. Organizatorami koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Syców - Dariusz Maniak oraz Konsul Generalny RP w Irkucku - Krzysztof Świderek.

Fotorelacja z tego wydarzenia: www.studiowschod.pl

zdjęcie: Aleksandra Rzewuska / tekst: Łukasz Wolski

sep

XVI Koncert Kresowy w Sycowie 2019

Już w najbliższą sobotę 26 stycznie 2019 roku w Sycowie o godzinie 16:00 odbędzie się XVI charytatywny koncert kresowy na rzecz pomocy Polakom za wschodnią granicą. Będą polskie zespoły z Kresów a nawet i samej Syberii! W trakcie koncertu uroczyście zainaugurujemy 10 edycję akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Zapraszamy na nasz jubileusz.

Koncert kresowy w Sycowie jest wyjątkowy, dla nas stanowi rozpoczęcie nowego roku w naszych działaniach na wschodzie. To właśnie tam uroczyście rozpoczynamy od 10 lat kolejne edycje akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Szczegóły wydarzenia znajdują się na plakacie. Serdecznie zapraszamy!

W trakcie koncertu będzie można spotkać się z naszymi wolontariuszami i nabyć unikalne kalendarze kresowe akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" na rok 2019.

sycow2019