Dary na Kresy 2016

Dary dla Rodaków na Kresach
BOŻE NARODZENIE 2016


Dary na Kresy 2016

Już od pierwszych dni grudnia każdego roku płyną dary dla naszych Rodaków zza wschodniej granicy. Dolnośląskie dzieciaki uczestniczące w akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA zebrały przed Bożym Narodzeniem kilkadziesiąt ton prezentów. Zawsze gdy zbliżają się święta, mocniej biją serca tym, których przodkowie żyli na Kresach. Z tej miłości do rodzinnej ziemi rodzi się chęć obdarowania wszystkich, którzy tam pozostali i stoją na straży polskości. Setki paczek trafiły już w grudniu i pierwszych tygodniach stycznia za wschodnią granicę do polskich wsi, szkół i parafii. Zawsze przy tej okazji niezwykle wzruszające są spotkania z najstarszymi Rodakami, którzy czekają na każdy sygnał z ojczyzny. W ostatnich latach wiedzie im się coraz gorzej. Paczka z Polski to nie tylko świąteczny symbol, ale czasem prawdziwa materialna pomoc.

Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za SERCE dla naszych Rodaków żyjących na Kresach.

Grażyna Orłowska-Sondej
TVP Wrocław

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)

sep

Nasza pomoc dotarła na Wileńszczyznę

Dzięki hojności ludzi dobrego serca, głównie uczniów dolnośląskich szkół, możemy przekazywać dary naszym Rodakom żyjącym, często w trudnych warunkach, na Kresach. Od kilku tygodni z Wrocławia wyjeżdżają konwoje z pomocą na Ukrainę i Litwę, w ramach Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Tradycyjnie od wielu lat pomoc z Macierzy dotarła na Wileńszczyznę, do Niemenczyna, skąd zostanie przekazana przede wszystkim najmłodszym, m. in. dzieciom z polskiej szkoły i przedszkola w Jęczmieniszkach i Kabiszkach. Paczki z żywnością, środkami czystości, przyborami szkolnymi, książkami i zabawkami zostały przekazane na ręce pana Edwarda Puncewicza - starosty gminy Niemenczyn oraz pani Wiktorii - pracownicy opieki społecznej. Pan starosta przekazał podziękowanie za dary, a przede wszystkim za pamięć o Polakach, którzy trwają przy swojej polskości, dbają o tradycje, obyczaje i wiarę swoich przodków. Pamiętaliśmy również o polskich rodzinach w Powiewiórce, jakże bliskiej Polakom, dzięki zabytkowemu kościołowi pw. św. Kazimierza, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski. Pani Paulina, opiekunka tej sorokpolskiej świątyni oraz pani Regina, emerytowana nauczycielka, serdecznie dziękowały za pamięć i okazane serce. Zawsze staramy się pamiętać o pani Tatianie z Zułowa i jej rodzinie, której życie związane jest z "dąbkiem" Marszałka, posadzonym w miejscu jego narodzin.

Wzruszony naszymi odwiedzinami był pan Zygmunt Olszewski, żołnierz Armii Krajowej, ps. "Korek", którego często spotykamy na wileńskiej nekropolii na Rossie z okazji uroczystości 11 Listopada. Dla niego ważniejsza od pomocy materialnej jest pamięć o tych, których bieg historii oddzielił od Ojczyzny.

Po odwiedzinach na Wileńszczyźnie nasuwa się refleksja i postanowienie, że naszym obowiązkiem jest pamięć i dbałość o naszych Rodaków, nie tylko w święta ale przy każdej okazji.

Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy uczestniczyli w zbiórce "Paczka na Kresy". Wasza ofiarność jest zawsze doceniana jako dar serca i wyraz pamięci Polaków o Polakach. Pragniemy podziękować również panu Edwardowi Misiewiczowi za pomoc w dostarczeniu darów na Wileńszczyznę.

Jadwiga Horanin - wolontariuszka

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)

sep

Zbiórka darów świątecznych dla Rodaków na Kresach

Dary na Kresy 2016

Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wraz z Telewizją Wrocław od kilkunastu lat organizuje zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Na Kresach żyje wielu naszych Rodaków, którzy w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To bardzo ważna chwila w roku, kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia.

Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o podarowanie "Paczki na Kresy". Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych, którzy nie z własnego wyboru muszą żyć poza granicami swojej Ojczyzny. Potrzebne będą słodycze, kawa, herbata, konserwy, olej, cukier, ryż, makarony, środki czystości a także wyprawki szkolne i zabawki.

Prosimy o przekazywanie darów do 18 grudnia 2016 r.


Miejsca przekazywania darów:

  • Wrocław - TVP Wrocław, ul. Karkonowska 8
  • Wałbrzych - Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Palisadowa 48