Byliśmy w Twoich stronach - Połonne

Połonne

W lipcu 2011 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy wyjechali wraz z opiekunem do miejscowości Połonne na Ukrainie aby uporządkować znajdujący się tam polski cmentarz. Z wielkim zaangażowaniem i troską odnawialiśmy kolejne polskie groby, które swoją historią sięgały do roku 1849.
W restaurowaniu cmentarza chętnie pomagali nam mieszkańcy Połonnego. Wspólnie spędzone chwile spowodowały, że bardzo zaprzyjaźniliśmy się z naszymi gospodarzami. Codziennie rano spotykaliśmy się, aby pracować na cmentarzu. Popołudnia i wieczory spędzaliśmy w towarzystwie naszych sympatycznych koleżanek i kolegów z Ukrainy.
W dniu wyjazdu z ogromnym zadowoleniem patrzyliśmy na efekt naszej pracy. Pozostawiliśmy pięknie uporządkowany cmentarz i odnowione historyczne groby.Trudno było rozstać się z sympatycznymi mieszkańcami tej gościnnej miejscowości.
W listopadzie wraz z dyrektorem naszej szkoły pojechaliśmy do Połonnego aby kontynuować współpracę w ramach wymiany międzyszkolnej. W marcu gościć będziemy w Legnicy młodzież, dyrektora oraz nauczycielkę języka polskiego ze Szkoły Ogólnokształcącej nr 3 w Połonnem. Odwiedzi nas także Pani Andżelika Wiśniewska - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego.

Jesteśmy przekonani, że współpraca między naszymi szkołami trwać będzie jeszcze wiele lat. Obecnie przygotowujemy się do wzięcia udziału w kolejnej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Już zaczynamy zbierać symboliczne złotówki...

Beata Stefanik
nauczycielka Zespołu Szkół
Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy

Polskie nagrobki na cmentarzu w Połonnym

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)
Zobacz też: