Wielki Koncert Kresowy 2019

Za nami X Wielki Koncert Kresowy

Koncert Kresowy 2019

Stolica Dolnego Śląska po raz kolejny była świadkiem Wielkiego Koncertu Kresowego. Przez dwa dni - 24 i 25 maja - na scenie w Rynku swoje programy artystyczne prezentowały zaprzyjaźnione z Wrocławiem zespoły ze Wschodu. Tradycyjnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych dolnośląskich (i nie tylko) szkół. Uczniowie i wolontariusze zgłosili gotowość do lipowego wyjazdu w ramach akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Młodzież wraz z opiekunami będzie porządkować groby swoich przodków. To już 10. edycja tej wspaniałej inicjatywy!

Koncert już od lat jest wyrazem podziękowania dla wszystkich tych, którzy wspierają inicjatywy związane z Kresami i naszymi Rodakami rozsianymi po całym świecie. To także okazja do wspomnień dla starszego pokolenia, które urodziło się jeszcze na dawnych polskich ziemiach. Na wrocławskim Rynku można było spotkać bowiem gości ze Wschodu: księży z ukraińskich i syberyjskich parafii, uczniów ze lwowskiej szkoły Marii Magdaleny oraz Strzelców z tego wyjątkowego miasta.

Moc wrażeń dostarczyły występy na scenie. Tradycyjnie do Wrocławia zawitały: Podolski Kwiat z Koziatyna, Barwinok z Winnicy, UMCS z Lublina, a także Zespół Pieśni i Tańca Jawor z gminy w Awiżeniach i kapela ludowa Suderwianie z Suderwy (zespoły z rej. wileńskiego).

Wyjątkowe wydarzenie zostało zainicjowane przez defiladę Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz przemarsz pocztów sztandarowych szkół. Na maszt, przy akompaniamencie Hymnu Narodowego, podniesiono biało-czerwoną flagę. Natomiast harcerze, uczniowie i wolontariusze zameldowali gotowość wyjazdu na akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". W lipcu, już po raz dziesiąty, będą porządkować groby swoich przodków. Uhonorowano również szkoły, które zebrały największe kwoty w ramach akcji "Złotówka na Kresy".

Koncert został sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.

Tekst: Łukasz Wolski

Fotorelacja z wydarzenia: www.studiowschod.pl

sep

Zapraszamy na X Wielki Koncert Kresowy we Wrocławiu
24-25 maja 2019 - Rynek


Koncert Kresowy 2019

Już po raz dziesiąty na wrocławskim Rynku odbędzie się Wielki Koncert Kresowy. Przez dwa dni: 24 i 25 maja czeka nas wiele emocji, przeżyć i spotkań z Rodakami ze Wschodu. Koncert rozpocznie defilada Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz przemarsz pocztów sztandarowych szkół. Tradycyjnie na scenie pojawią się zespoły zaprzyjaźnione z naszym miastem: PODOLSKI KWIAT z Koziatyna, BARWINOK z Winnicy, Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie oraz artyści z Wileńszczyzny. Na koncercie będzie wielu znamienitych gości - w tym uczniowie szkoły Marii Magdaleny ze Lwowa, nie zabraknie także drużyny lwowskiej organizacji "Strzelec". Będą obecni księża z polskich parafii na Kresach, oraz merowie dbający na Ukrainie o naszą młodzież, która w lipcowe dni w pocie czoła ratuje polskie mogiły od zapomnienia. Wielki Koncert Kresowy będzie jednym ze zwieńczeń przygotowań do 10 edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

Koncert jest wyrazem podziękowania dla wszystkich tych, którzy wspierają nasze inicjatywy na rzecz Polaków na wschodzie. Jest momentem kulminacyjnym, w trakcie którego odczytamy wyniki akcji "Złotówka na Kresy". Polega ona na tym, że każdy uczeń przekazuje symboliczną złotówkę na ratowanie mogił swych pradziadów za wschodnią granicą.

Z racji tego, że większość Dolnego Śląska jest zamieszkana przez osoby z kresowym rodowodem, przybliżenie kresowego folkloru będzie przypomnieniem dla nas "skąd nasz ród”, jak i połączeniem przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Wszystkich serdecznie zapraszamy by zobaczyć jak kresowa dusza w sercu gra. Dlaczego warto być na koncercie wyjaśnia Wileński Wincuk czyli Dominik Kuźniewicz z Niemenczyna pod Wilnem.


źródło informacji: www.studiowschod.pl