Wielki Koncert Kresowy 2014

Koncert Kresowy 2014

Już po raz piąty do Wrocławia zjechali uczniowie dolnośląskich szkół wraz ze swoimi nauczycielami, aby uczestniczyć w Wielkim Koncercie Kresowym, podczas którego podsumowano kolejną edycję telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. W okolicach Hali Stulecia odbyła się parada 200 pocztów sztandarowych, które zaświadczały swoja obecnością, że wrocławscy i dolnośląscy uczniowie włączyli się również w tym roku w dzieło ratowania polskich nekropolii na Kresach. Uczestników tego patriotycznego święta powitała wiceprezydent Wrocławia - Anna Szarycz. Zanim zabrzmiały patriotyczne i kresowe pieśni w wykonaniu ulubionych zespołów zza wschodniej granicy, zebrali się dolnośląscy samorządowcy, którym marszałek województwa Cezary Przybylski i wicekurator Danuta Leśniewska podziękowali za wsparcie akcji ratowania polskich nekropolii na Ukrainie. Tam gdzie wójtowie i burmistrzowie współpracują ze swoimi szkołami bez trudu można zebrać wiele symbolicznych złotówek i przygotować grupę wolontariuszy, którzy wyjadą do pracy przy porządkowaniu zaniedbanych polskich cmentarzy.

Największą kwotę - 7 869 zł zebrało gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, drugie miejsce zajął Zespół Szkół w Borowie z kwotą 6 928 zł 74 grosze. Włączenie się do tegorocznej akcji porządkowania kresowych cmentarzy zadeklarowalii motocykliści z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

O bohaterskich i tragicznych chwilach w naszej narodowej historii śpiewali soliści z Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Zespół ten od początku gra razem z nami a ich patriotyczne pieśni wpisują się znakomicie w atmosferę, która towarzyszy tym koncertom. Dla zgromadzonej w Hali Stulecia publiczności zagrali, zaśpiewali i zatańczyli młodzi patrioci z zespołu PODOLSKI KWIAT z Koziatyna, entuzjastycznie przyjmowani w stolicy Dolnego Śląska już po raz czwarty i najmłodsi mieszkańcy Mołodeczna na Białorusi - członkowie zespołu BIAŁE SKRZYDŁA. Po raz pierwszy przyjechała do Wrocławia KAPELA WILEŃSKA. Przywiozła pozdrowienia od mieszkańców ukochanego przez wielu Dolnoślązaków Wilna.

Specjalnymi gośćmi koncertu byli bohaterowie Kijowskiego Majdanu - wśród nich Andrzej Gabrow - zastępca szefa obrony Majdanu - Polak rodem z Szaróweczki, Aleksander Tretiakow - Pierwszy Sotnik Majdanu i Michał Dudar - grekokatolicki ksiądz z Łoszowa koło Doliny, który w czasie najtragiczniejszych dni w Kijowie udzielał ostatniego namaszczenia ofiarom wrogów Majdanu. Podziękowali oni mieszkańcom Wrocławia i wszystkim Polakom za pomoc, za wsparcie i przyjaźń w tych najtrudniejszych dla Ukrainy miesiącach.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)

sep

WIELKI KONCERT KRESOWY - WROCŁAW 16-17 maja 2014
MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Koncert Kresowy 2014

Już 16 maja o godz. 14:00 w Rynku rozpocznie się Wielki Koncert Kresowy - podczas którego podsumujemy V edycję naszej telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Do Wrocławia przyjadą poczty sztandarowe z całego Dolnego Śląska, aby uczestniczyć w patriotycznej paradzie szkół, które brały udział w tym przedsięwzięciu. Młodzi mieszkańcy naszego regionu składają po jednej symbolicznej złotówce na ratowanie polskich mogił.

Przewidujemy, że w tym roku dolnośląscy uczniowie zgromadzą 200 tysięcy złotych. Prawie 1000 wolontariuszy przygotowuje się już do wakacyjnego wyjazdu na Kresy. Jeśli sytuacja polityczna na Ukrainie będzie stabilna, uczniowie wyjadą 5 lipca do pracy na 70 cmentarzach. Zawiozą również pomoc humanitarną dla naszych rodaków żyjących na Ukrainie. Koncert w Rynku będzie formą podziękowania uczniom, nauczycielom i samorządowcom za pomoc w ratowaniu polskiego dziedzictwa niszczejącego za naszą wschodnią granicą.

Do Wrocławia przyjadą nasi rodacy z Kresów a także Ukraińcy - bohaterowie Majdanu, którzy przekażą podziękowania za pomoc jaką okazali Polacy w trudnych chwilach walki o niezależność i demokrację na Ukrainie. W koncercie wystąpią zespoły:
  • PODOLSKI KWIAT z Koziatyna - Ukraina
  • Zespół HOŁYSENKA z Żukowa - Ukraina
  • Zespół BIAŁE SKRZYDŁA z Mołodeczna - Białoruś
  • KAPELA WILEŃSKA - Litwa
  • ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO UMCS w Lublinie
W sobotę 17 maja, godz. 16:00, Rynek we Wrocławiu - drugi dzień Koncertu Kresowego.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)