Akcja 2017

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA - UKRAINA 2017
Akcja 8-18 lipca 2017 r.


Akcja 2017

Już po raz ósmy uczniowie dolnośląskich szkół wraz z opiekunami wyjeżdżają na Kresy, aby porządkować zapomniane, polskie nekropolie. Akcja Fundacji Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem Telewizji Polskiej zdobywa coraz więcej zwolenników. Podczas tegorocznych wakacji ponad 1100 młodych wolontariuszy pracować będzie na 130 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu. Niektóre grupy będą kontynuować dzieło rozpoczęte już w poprzednich latach. Są nekropolie rozległe i bardzo zniszczone, którym trzeba poświecić więcej starań. W tym roku rozpoczniemy prace na kolejnych 30 nowych cmentarzach. Wszystkie porządkowane mogiły będą sfotografowane i udokumentowane, a kolejne spisy grobów pojawią się na stronie internetowej. Młodzież nie tylko poświęca czas na pielęgnowaniu mogił, ale również odwiedza miejsca związane z polską historią na Kresach, nawiązuje kontakty ze swymi ukraińskimi kolegami, zaprasza ich do współpracy, ale również do poznania naszego kraju. Wiele szkół ukraińskich i polskich podpisało już porozumienia o współpracy, a samorządowcy po jednej i drugiej stronie granicy zawarli umowy partnerskie. Przyjaźń między tymi miastami i gminami rozpoczynała się często na cmentarzu.


sep

APEL Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

Akcja 2017

Przed nami już ósma narodowa wyprawa na Kresy w celu ratowania zapomnianych, niszczejących polskich cmentarzy. Wspólnie z Fundacją Studio Wschód oraz TVP Wrocław organizujemy kolejną edycję akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

Nasza akcja uczy patriotyzmu, historii, pozwala poznać dzieje naszego narodu i losy bliskich nam ludzi. Już od siedmiu lat uczniowie z Dolnego Śląska wyruszają na Ukrainę, aby porządkować kresowe nekropolie.

W ubiegłym roku podczas akacji 1000 wolontariuszy pracowało na 110 cmentarzach, a prawie 200 tys. uczniów przekazało na ten cel symboliczną złotówkę. Gorące podziękowania dla wszystkich osób wspierających akcję. Obecnie trwają przygotowania do lipcowego wyjazdu na Ukrainę w ramach VIII edycji akcji.

Rozpoczynamy zbiórkę symbolicznych złotówek, które można wpłacać do 15 maja 2017 r. na konto:

Fundacja Studio Wschód, 53-676 Wrocław ul. Sokolnicza 5/13
40 1540 1030 2103 7457 2565 0001
KRS: 0000570948

UWAGA!
Wszyscy spotykamy się na wrocławskim rynku 9 czerwca 2017 r. - w piątek o godz. 14:00 na koncercie podsumowującym przygotowania do tegorocznej akcji. Poczty sztandarowe do uroczystej defilady należy zgłaszać do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu do 30 maja 2017 r. na adres: b.pawlowicz@kuatorium.wroclaw.pl

Informacji na temat wakacyjnego wyjazdu i przebiegu akcji udziela pani Grażyna Orłowska-Sondej z TVP Wrocław: tel. 605-605-734.

Z poważaniem
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty

sep

Sposoby na udaną kwestę

Po raz kolejny jaworzyńscy gimnazjaliści, podczas wiosennej kwesty w kościołach, zebrali dużą ilość pieniędzy na akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Do puszek wolontariuszy trafiło prawie 3600 zł. Stało się to możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z księżmi proboszczami z naszej gminy oraz z ościennej parafii Wierzbna.

Do każdej kwesty starannie się przygotowujemy. Najpierw robimy nabór wolontariuszy. Zwykle potrzebujemy ok. 25 osób, uczniów i ich opiekunów. Podczas zebrań uczniowie są przygotowywani do przeprowadzenia zbiórki. Poznają cele i zasady działania akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Wszyscy są przygotowani do udzielania odpowiedzi na ewentualne pytania darczyńców.

Na wcześniejsze kwesty przygotowywaliśmy informacje o akcji zamieszczone w antyramach ustawianych na sztalugach. Z powodu uciążliwości z przewożeniem takich materiałów wizualnych, od pewnego czasu preferujemy ulotki. Rozdajemy je na cmentarzach 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych i pod kościołami podczas kwesty wiosennej. Ulotki sami projektujemy. Wcześniej drukowaliśmy je na szkolnych drukarkach. Od 3 lat wysyłamy nasz projekt do drukarni. Koszt wydrukowania 5 tys. ulotek to ok. 300 zł.

Przed każdą kwestą zwracamy się do księży proboszczów z prośbą o wyrażenie zgody na jej przeprowadzenie i ustalenie terminu. Do prośby (podpisanej również przez dyrektora szkoły) dołączamy kalendarz kresowy. Na tydzień przed ustalonym terminem, podczas Mszy św., księża zapowiadają kwestę i przypominają parafianom o celach i osiągnięciach akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Zapowiedzenie kwesty jest bardzo ważne, bo tylko wówczas kwesta udaje się.

Kwestujemy zwykle w 10 kościołach. Pod każdym kościołem stoi 2-3 uczniów z opiekunami. W tym roku po raz pierwszy w niektórych kościołach zbieraliśmy pieniądze przed mszami, ten sposób też się sprawdził. Po zbiórce powołujemy w szkole komisję, która przelicza pieniądze. Wyniki wraz z podziękowaniami dla darczyńców, trafiają do wszystkich zainteresowanych proboszczów i są odczytywane na kolejnej niedzielnej mszy. Podobnie działamy przygotowując się do zbiórki listopadowej. Pomimo, że niektóre "nasze" cmentarze są cmentarzami komunalnymi, to i tak zwracamy się do księży z prośbą o poinformowanie o kweście na mszach, następnie przekazujemy rozliczenie i podziękowania.

Takie pismo trafiło do proboszczów po tegorocznej zbiórce i w nieco zmienionej wersji na stronę internetową naszej szkoły:

Ratujemy polskie cmentarze na Ukrainie

Po raz kolejny Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej zorganizowało kwestę na rzecz dolnośląskiej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Kwestowano przy kościołach na terenie gminy Jaworzyna Śląska oraz w parafii Wierzbna. Zebrano 3565 zł 96 gr. Pieniądze przesłane zostały na konto organizatorów akcji i będą przeznaczone na wakacyjny wyjazd młodzieży na Ukrainę w celu porządkowania znajdujących się tam polskich nekropolii.

W tym roku do wyjazdu na Kresy przygotowuje się ok. 1000 młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Całość przedsięwzięcia finansowana jest ze składek zebranych podczas wiosennej kwesty w kościołach i na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych. Grupa z jaworzyńskiego gimnazjum będzie kontynuowała rozpoczęte w ubiegłym roku prace renowacyjne na cmentarzu w Rarańczy w obwodzie czerniowieckim, na którym spoczywają polscy żołnierze polegli w walkach o wolność podczas I wojny światowej.

To dzięki hojności Was wszystkich ten wyjazd stanie się możliwy, a mogiły i pomniki Polskich Bohaterów odzyskają należny Im blask. Dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili datki do puszek wolontariuszy. Dziękujemy również kwestującym wolontariuszom i ich opiekunom, którzy poświęcili swój wolny czas na rzecz tej pięknej akcji.

W poszczególnych kościołach zebrano następujące kwoty:
Jaworzyna Śląska - 1465,40
Wierzbna - 538,00
Pastuchów - 494,60
Piotrowice - 291,50
Bolesławice - 236,00
Czechy - 130,00
Milikowice - 128,00
Stary Jaworów - 124,60
Witków - 113,86
Pasieczna - 44,50


Jest to odczytywane na mszach i w niektórych kościołach wywieszane na tablicach ogłoszeń.
Anna Ryś

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)

sep

Patriotyczna majówka Lwów - Przemyślany 2017

Lwów 2017

Blisko pięćdziesięcioosobowa delegacja wolontariuszy Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA uczestniczyła w patriotycznej wyprawie na Kresy w dniach 1-3 maja. We Lwowie uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół Dolnego Śląska i Opolszczyzny gościli w Szkole Średniej nr 10 im. Marii Magdaleny - polskiej placówce o 200-letniej tradycji. Przekazali upominki uczniom, którzy w czerwcu przyjadą do Wrocławia na Koncert Kresowy. Następnie oddali hołd pomordowanym w 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich polskim profesorom i członkom ich rodzin. Biało-czerwone wiązanki i wieńce uczniowie złożyli również pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Poczty sztandarowe ze szkół uczestniczących w naszej Akcji uświetniły mszę św. celebrowaną przez bpa Leona Małego w lwowskiej katedrze.

Jednym z najbardziej wzruszających wydarzeń była wizyta na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Na wielu mogiłach poległych w 1918 r. obrońców Lwowa zapłonęły biało-czerwone znicze przywiezione z Ojczyzny. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza harcerze z Legnicy oraz młodzi strażacy z Jugowa zaciągnęli honorową wartę.

Przy okazji wyjazdów na Kresy mają miejsce spotkania z Rodakami. Tym razem młodzież spotkała się z polskimi mieszkańcami Przemyślan, gdzie od wielu lat animatorem życia religijnego i kulturalnego jest wspaniały kapłan, ks. Piotr Smolka. To spotkanie długo zostanie w pamięci jego uczestników. Kilka pokoleń: dzieci, młodzież i dorośli, przez kilka godzin wspólnie bawiło się w domu parafialnym. Wszyscy otrzymali dary przywiezione przez wolontariuszy. Najstarszym spośród naszych Rodaków był pan Stanisław Krutnik - emerytowany nauczyciel, który otrzymał specjalne pozdrowienia i podarunki od uczniów Zespołu Szkół z Kudowy Zdroju.

W patriotycznej wyprawie na Kresy uczestniczyli przedstawiciele szkół z: Bogatyni, Jaworzyny Śląskiej, Jugowa, Kudowy Zdrój, Nowej Rudy, Obornik Śląskich, Rogów, Wołczyna, Wrocławia oraz harcerze z Legnicy.

Organizatorkami wyjazdu były: Grażyna Orłowska-Sondej z TVP Wrocław, Beata Pawłowicz z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Jadwiga Horanin dyr. MPBP w Dzierżoniowie - koordynatorki Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)