Wielki Koncert Kresowy 2018

Wielki Koncert Kresowy we Wrocławiu
18-19 maja 2018 r.

Jednym z ostatnich elementów przygotowania do lipcowego wyjazdu na mogiły przodków, jest Wielki Koncert Kresowy. Na wrocławskim Rynku już po raz 9. zabrzmiały patriotyczne pieśni, a poczty sztandarowe dolnośląskich szkół - pod batutą Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych - przemaszerowały i potwierdziły gotowość do porządkowania polskich cmentarzy.

Relacja na stronie www.studiowschod.pl
"Kresy. Nasze zobowiązanie (Wielki Koncert Kresowy)"
(emisja 23.05.2018 / TVP Polonia)

sep

Fundacja Studio Wschód, wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem TVP Polonia, organizuje dziewiątą edycję Wielkiego Koncertu Kresowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 18-19 maja na wrocławskim Rynku. Wolontariusze akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA zakończyli swoje przygotowania do wyjazdu na Wschód, aby ratować zapomniane nekropolie.

To już po raz kolejny we Wrocławiu spotykają się ludzie rozmiłowani w polskiej historii, którzy na co dzień troszczą się o nasze narodowe dziedzictwo, które niszczeje na Kresach. Udało się wokół tej idei porządkowania polskich cmentarzy zjednoczyć tysiące młodych ludzi. Dla nich ten koncert, to forma podziękowania za pracę, za troskę o te niszczejące mogiły i za serce dla naszych Rodaków, którzy pozostali na swojej, a teraz już obcej ziemi.

Podczas koncertu te podziękowania popłyną od władz wojewódzkich i lokalnych, ale również z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za pomoc w ratowaniu polskich pamiątek na Wschodzie będą również dziękować goście z Kresów - samorządowcy, liderzy polskich organizacji, księża. Uczestnicy ponad 150 pocztów sztandarowych z różnych szkół Dolnego Śląska, zameldują o swojej gotowości wyjazdu na Kresy.
Poczty poprowadzi Orkiestra Wojsk Lądowych z Wrocławia. Początek imprezy odbędzie się według ceremoniału wojskowego. Potem zaprosimy do obejrzenia występu zespołów zaprzyjaźnionych z naszym miastem PODOLSKIEGO KWIATU z Koziatyna, BARWINKA z Winnicy, PIERWIOSNKÓW z Wilna i Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.
O tym wielkim pospolitym ruszeniu głośno jest w całej Polsce i poza jej granicami. Dołączają szkoły z innych województw, zapisują się studenci z Litwy, Białorusi, a w tym roku również z Kazachstanu.

Początek koncertu

- piątek 18 maja, godz. 14:00
- sobota 19 maja, godz. 15:30.

Majowe spotkania kresowe to również pora meldunku przed wyjazdem na akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Już 9. rok z rzędu wolontariusze Fundacji Studio Wschód będą porządkować opuszczone i zaniedbane polskie cmentarze rozsiane po Ukrainie. Tegoroczna akcja znów jest rekordowa: w pospolitym kresowym ruszeniu udział weźmie około 1500 osób, na które czeka blisko 150 nekropolii. Towarzyszą nam również motocykliści z Rajdu Katyńskiego. W sierpniu wyruszą oni do Gruzji, by tam zadbać o polskie mogiły. Trwają zapisy na ten rajd.

Program koncertu:

Piątek 18 maja
godz. 13 - spotkanie samorządowców w Dworze Polskim w Rynku
godz. 14 - przemarsz pocztów sztandarowych szkół
godz. 14:20 - rozpoczęcie koncertu i występy zespołów

Sobota 19 maja
godz. 15:30 - występy artystyczne zespołów

Na koncercie wystąpią:
  • Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina - pieśni patriotyczne
  • Zespół Pieśni i Tańca PODOLSKI KWIAT z Koziatyna (Ukraina)
  • Zespół Tańca Ludowego BARWINOK z Winnicy (Ukraina)
  • Pierwiosnki z Wileńszczyzny

Organizatorzy:

  • Fundacja Studio Wschód
  • Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
  • Dolnośląskie Kuratorium Oświaty