Relacje uczestników Akcja 2015

Porządkowanie mogił w Skałacie i Panasówce

Już po raz drugi w dniach 8-18 lipca wolontariusze z Rudnej wyruszyli na Ukrainę, aby sprzątać polskie cmentarze w miejscowościach Skałat i Panasówka. Wyjazd ten to udział w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" organizowanej przez TVP Wrocław i dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. W tym roku wyjechali uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej: Oskar Jankowski, Olaf Jankowski, Kacper Książek oraz osoby dorosłe: Anna Jankowska, Danuta Kazimirów, Leszek Kazimierów i Jolanta Książek.

Do Skałatu dotarliśmy po 13 godzinach jazdy. Tak jak w zeszłym roku, pod swój gościnny dach przyjął nas ks. Michał Murigin proboszcz parafii p.w. Św. Anny w Skałacie.

Praca na cmentarzu w Skałacie była bardzo trudna, rośnie tam wiele krzaków i wysokich drzew, które zasłaniają pomniki. Wiele grobów było obrośniętych dzikim winogronem, przez co było niewidocznych.

Podczas prac na cmentarzu w Skałacie odwiedzali nas tutejsi mieszkańcy, którzy pomagali nam w pracy. Poznaliśmy p. Nadię, p. Marię i jej syna Olka oraz Natana młodego Amerykanina od kilku lat mieszkającego na Ukrainie. W tej miejscowości mieszka jaszcze kilkanaście polskich rodzin, którzy starają się kultywować polskie tradycje. Na plebanii odbywają się lekcje języka polskiego, a w każdą niedzielę Polacy mogą uczestniczyć we mszy św. odprawianej w języku polskim.

Podczas pobytu w Skałacie mieliśmy okazje poznać mer miasta Skałat p. Natalię Stańkowską, która obiecała pomoc w wywiezieniu wyciętych krzaków i drzew. Pani mer to osoba bardzo otwarta i chętna do współpracy.

Na cmentarzu w Panasówce, który odkrywaliśmy rok temu, było już mniej pracy. Skosiliśmy trawę, poprawialiśmy farbą napisy. Udało się nam uporządkować jeszcze kilka polskich grobów.

Pobyt na Ukrainie to nie tylko praca, ale też wycieczki. My odwiedziliśmy rodzinne strony naszych mam i babć: Zbaraż, Kołodno, Myszkowce i Trembowlę. Na zbaraskim cmentarzu odnaleźliśmy mogiły naszych przodków.

Czas pobytu szybko dobiegł końca, a my mieliśmy świadomość, że jeszcze dużo zostało do zrobienia. Cmentarz w Skałacie został oczyszczony tylko częściowo i każdy z nas odczuwał niedosyt. Na koniec na grobach, które odsłoniliśmy zapaliliśmy znicze.

Do domów wróciliśmy bardzo szczęśliwi, że spełniliśmy swój patriotyczny obowiązek. Pobyt na Ukrainie to prawdziwa lekcja historii. która pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Ofiarowanie swojego czasu i pracy rąk to złożenie hołdu naszym przodkom, którzy pozostali na zawsze w tej ziemi.

Nasz wyjazd nie mógł by się odbyć, gdyby nie życzliwość i pomoc wielu osób. Przede wszystkim dziękujemy Wójtowi Gminy Rudna panu Władysławowi Bigusowi i Dyrektorowi CK w Rudnej panu Bernardowi Langnerowi, dzięki którym mogliśmy podróżować super busem w komfortowych warunkach. Za pomoc w zakupie zniczy i narządzi dziękujemy radnej Gminy Rudna pani Jarosławie Bunkiewicz. Dziękujemy również kierowcom z firmy Razbi: panu Kazimierzowi i panu Krzysztofowi, za to, że pomagali nam w odsłanianiu polskich grobów.

W imieniu wolontariuszy
kierownik grupy Jolanta Książek

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)
Zobacz też: