Relacje uczestników Akcja 2013

Z Czernicy do Litynia

W ramach akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" pojechaliśmy do małej miejscowości Lityń na Ukrainie. Naszą grupą opiekowali się panie Agnieszka Gocoł i Agata Kucewicz oraz pan Zbigniew Hordecki. Głównym celem naszego wyjazdu było uporządkowanie polskiego cmentarza.

Zostaliśmy ciepło przyjęci przez mieszkańców, którzy organizowali nam czas wolny i zapewnili wiele atrakcji. Dzięki nim poznaliśmy ukraińską kulturę i zwiedziliśmy okolicę. W pewien słoneczny dzień wraz z grupą ukraińskiej młodzieży odwiedziliśmy Winnicę, gdzie mogliśmy zobaczyć pokaz multimedialny największej fontanny w Europie. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w odpuście w Lityczu. Zostaliśmy również zaproszeni przez uczniów szkoły w Lityniu na spotkanie integracyjne, podczas którego mogliśmy poznać swoich rówieśników, ich marzenia i światopogląd.

Jednak najwięcej naszego czasu przeznaczyliśmy na ciężką pracę na cmentarzu, gdzie między innymi czyściliśmy groby, wyrywaliśmy chwasty, kosiliśmy trawę, ścinalismy krzewy. Efekty naszej tygodniowej pracy były widoczne gołym okiem. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić Lwów. Zachwyciły nas stare drzewa wśród alejek oraz budynki z fantazyjnymi zdobieniami. Nikt z nas nie chciał opuszczać malowniczej Ukrainy. Każdy chciałby wrócić tam za rok, a chętnych do pomocy jest coraz więcej.

Grupa młodzieży z Gminy Czernica:
Paulina Pytel, Natalia Kugla, Aleksandra Jagielska,
Natalia Tracz, Amelia Milówka, Kinga Kalecińska,
Julia Cyfert, Natalia Ziółkowska, Norbert Trawka, Michał Czarny

(aby powiększyć - kliknij w zdjęcie)
Zobacz też: